Chudnutie s MEDIDIET Štyri fázy proteínovej diéty MEDIDIET Prvá fáza proteínovej diéty MEDIDIET

Prvá fáza proteínovej diéty MEDIDIET

NAHRADENIE 4 PRAVÝCH JEDÁL 4 JEDLAMI PROTEÍNOVÝMI + ZELENINOU ZO ZOZNAMU)
INDIKÁCIE: VEĽKÉ REDUKCIE (15 KG A VIAC) U INAK ZDRAVÝCH PACIENTOV.

Táto fáza je vo vzťahu k redukcii telesnej hmotnosti najúčinnejšia a začína tým, že si terapeut s pacientom určí rozumný CIEĽ, tj. na akú hmotnosť sa chce s klientom v prvej fáze dostať.

Môžete počítať s tým, že počas 10 dní stratíte v páse 3 – 4 cm krajčírskej miery a počas mesiaca až 7 kg živej váhy!

 

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 1. FÁZY PROTEÍNOVEJ DIÉTY MEDIDIET®

RAŇAJKY

nesladený nápoj (voda, slabší čierny čaj, bylinkový čaj, slabšia káva alebo kávovinová náhrada), na sladenie je možné použiť stéviu alebo náhradné nízkokalorické („umelé“) sladidlá

1 proteínové jedlo MEDIDIET®

OBED

1 proteínové jedlo MEDIDIET®

povolené druhy zeleniny (na výber zo zoznamu, ktorý je uvedený ďalej)

OLOVRANT

veľký pohár minerálnej vody alebo slabšieho čaju

1 proteínové jedlo MEDIDIET® (ak zvolíte proteínovú tyčinku, je potrebné vybrať typ vhodný do 1. fázy)

VEČERA

1 proteínové jedlo MEDIDIET®.

povolené druhy zeleniny

Ak je vaša predredukčná hmotnosť vyššia ako 90 kg, potom môžete so súhlasom terapeuta v priebehu dňa zjesť ešte jedno proteínové jedlo MEDIDIET®; navyše.

Povolené druhy zeleniny je možné jesť nielen k poludňajšiemu a večernému proteínovému jedlu, ale aj kedykoľvek počas dňa.

Myslite na to, že je potrebné pravidelne piť dostatočné množstvo tekutín (čaj, káva, nesladená minerálna voda /lepšie neperlivá alebo len jemne perlivá /) a to v množstve minimálne 2 l za deň!

POVOLENÉ DRUHY ZELENINY PRE CELÚ 1. FÁZU A PRVÚ POLOVICU 2. FÁZY

Počas 1. fázy a prvej polovice 2.fázy proteínovej diéty MEDIDIET®môžete jesť len tieto druhy zeleniny:

 • Artičoky
 • Baklažán
 • Brokolica
 • Zeler stopkatý či iný
 • Cuketa
 • Čakanka
 • Fazuľky zelené
 • Fenikel
 • Huby - šampiňóny, šitake, hliva ustricová a ostatné druhy jedlých húb
 • Špargľa
 • Karfiol
 • Kel (aj ružičkový)
 • Uhorka
 • Valeriána
 • Pór
 • Paradajky (max. 1 ks denne)
 • Rukola
 • Reďkovka biela
 • Reďkovka klasická
 • Žerucha
 • Šalát hlávkový, zeler a všetky ďalšie druhy zelených šalátov
 • Sójové a ďalšie výhonky (obilné klíčky, naklíčené mungo, šošovica, atď.)
 • Špenát
 • Tekvica
 • Kapusta hlávková aj čínska (kyslá len ak nie je dosladzovaná)

Zeleninu konzumujeme buď surovú vo forme šalátu, dochutenú 1 polievkovou lyžicou kvalitného jedlého oleja (olej len 1 x denne), alebo varenú v pare či podusenú na vode.

Na dochutenie zeleniny možno používať de facto všetky druhy sušeného korenia, citrónovú šťavu, sušenú cibuľu a cesnak či ocot. Nevhodné sú však najrôznejšie hotové zálievky (jogurtová, bylinková, barbecue, pod.), rovnako ako horčica.

V prvých dvoch fázach bielkovinovej diéty solíme podľa chuti * (skôr viac než menej).

NAŠA RADA: Obohaťte si šalát 2 vajciami uvarenými na tvrdo, z ktorých však môžete použiť iba bielka! Majú zasycujúci efekt, takže ani po šaláte nebudete hladní!

*Po skončení diéty sa vraciame späť do pôvodného režimu, kedy solíme menej.

BEZPODMIENEČNE SA MUSÍTE VYVAROVAŤ

Všetkých ostatných potravín, hoci by sa tvárili ako "diétne", predovšetkým všetkých druhov pečiva, suchárov, cereálií, ovocia, ovocných džúsov, všetkých typov škrobovín (zemiaky, ryža, strukoviny), syrov a jogurtov, alkoholu (vrátane piva a vína), nepovolených druhov zeleniny atď.

Príjem sacharidov je striktne obmedzený, na sladenie môžete používať náhradné sladidlo pre diabetikov (napríklad aspartam) alebo rastlinné sladidlo zo stévie.

Vo výbere potravín tak nebudete nikdy tápať. Práve táto zrozumiteľnosť robí z proteínovej diéty MEDIDIET® najjednoduchšiu metódu k redukcii telesnej hmotnosti.

Váš terapeut Vám navrhne potrebnú dĺžku trvania prvej fázy a to s prihliadnutím k stanovenému cieľu a množstvu kilogramov, ktoré potrebujete zhodiť. Obvykle sa pohybuje medzi 10 a 30 dňami.

PRÍPRAVA INSTANTNÝCH JEDÁL („VRECÚŠKA“)

Sladké príchute „MÚČNIKY“ sa pripravujú za použitia metličky alebo mixéra pridaním studenej vody do instantného prášku z vrecka MEDIDIET®. Podľa množstva pridanej tekutiny získame buď konzistenciu krému alebo nápoja.

Ovocné príchute necháme pred vlastnou konzumáciou 10 minút „oddýchnuť". V lete ich môžete dať do chladničky a následne ich konzumovať ako klasický jogurt.

Sladké príchute „TEPLÉ NÁPOJE“ sa pripravujú za použitia metličky alebo mixéra pridaním teplej (ale nie vriacej) vody.

Slané príchute „POLIEVKY“ sa pripravujú za použitia metličky pridaním teplej (ale nie vriacej) vody. Ihneď po príprave sa konzumujú. Môžete ich ochutiť všetkými druhmi korenín a aromatických bylín podľa svojho výberu.

Cesto na omelety a palacinky sa pripraví pridaním uvedeného množstva studenej vody a následným rozmixovaním pomocou metličky alebo mixéra. Pripravujú sa opečením na panvici, na niekoľkých kvapkách olivového oleja ako klasické omelety a palacinky.

Pri príprave všetkých druhov jedál MEDIDIET® dodržujte odporúčané množstvo vody, ktoré je uvedené na jednotlivých prípravkoch! Nepridávajte vodu „od oka“!

RADY „ČO ROBIŤ, ABY SA NEOBJAVILO ...…“

Závraty - kŕče

Závraty môžu mať príčinu v nedostatku sodíka. Preto si nezabúdajte podľa chuti prisoľovať povolené druhy zeleniny. Rovnako tak majte na pamäti, že v priebehu dňa je v 1. fáze potrebné zjesť aspoň dve slané príchute.

Kŕče (svalové zášklby a podobne) súvisia najčastejšie s nedostatkom horčíka a draslíka, ktoré je potrebné najmä počas 1. a 2. fázy proteínovej diéty MEDIDIET® dodávať organizmu v podobe výživových doplnkov MEDIDIET® DRASLÍK a MEDIDIET® HORČÍK. Ak tieto výživové doplnky pacienti používajú pravidelne od samotného začiatku proteínovej diéty, potom sa problémy so svalovými zášklbmi objavujú len celkom výnimočne.​​

Oslabenie organizmu

Redukcia telesnej hmotnosti predstavuje pre organizmus obdobie „karencie“ teda nedostatku, kedy musí začať fungovať z vlastných energetických rezerv. Preto je vhodné, a to opäť najmä počas prvých dvoch fáz diétneho programu MEDIDIET®, dodávať „zvonku“ polynenasýtené mastné kyseliny (tzv. omega kyseliny) a vitamíny v podobe výživových doplnkov – MEDIDIET® MULTIVITAMIN a MEDIDIET® OMEGA.

RADY „ČO ROBIŤ V PRÍPADE, KEĎ SA OBJAVÍ...…“

Zápcha

Môže sa objaviť v prípade, že podceníte konzumáciu zeleniny. Ak taký prípad nastane, zamerajte sa na to, aby ste konzumovali dostatočné množstvo povolených druhov zeleniny (najmä vo varenej podobe) a pili veľa minerálnej vody. Ak patríte k typom ľudí, ktorí trpia zápchou i mimo diéty, potom musíte použiť prírodné laxatíva.

Intenzívny pocit hladu

Ak je proteínový diétny režim MEDIDIET® správne dodržiavaný, potom pocity hladu spontánne ustupujú už počas druhého až tretieho dňa diéty. Ak sa u vás intenzívny pocit hladu predsa objaví, zjedzte misku povolenej zeleniny navyše a zapite ju veľkým množstvom vody. Inou možnosťou je pridať navyše jedno vrecko proteínovej diéty MEDIDIET®. Pokiaľ naopak hlad nemáte vôbec, tak v žiadnom prípade nevynechávajte žiadne z jedál! Váš organizmus chudne na základe prijímaných proteínov v podobe bielkovinových pokrmov MEDIDIET® Ak budete všetky odporúčania dodržiavať, stane sa výskyt intenzívneho pocitu hladu vyslovene výnimočným javom. V prípade potreby môžete pocit hladu výrazne obmedziť aj nasadením vhodného výživového doplnku, konkrétne MEDIDIET® APPETITE MODERATOR.

Bolesti hlavy

Patria medzi vzácnejšie, ale možné prejavy a môžu sa objaviť v priebehu prvých dvoch týždňov diéty. Zvyčajne veľmi rýchlo ustupujú po užití bežných analgetík (liekov proti bolesti), napríklad paracetamolu alebo ibuprofénu. Nezabudnite konzumovanú zeleninu dostatočne soliť! Bolesti hlavy môžu súvisieť aj s nedostatkom sodíka!

Zápach z úst

Je spôsobený prirodzenou tvorbou acetónu vo vašom organizme v priebehu proteínovej diéty MEDIDIET®. Prítomnosť acetónu v dychu je potom sama o sebe známkou toho, že je diétny režim správne dodržiavaný. Ak je zápach vášho dychu rušivý, použite ústny sprej alebo mentolové cukríky bez cukru.

 Nižší alebo oneskorený úbytok hmotnosti

Svoju hmotnosť si doma nekontrolujte, spoľahnite sa na kontrolné váženie u vášho terapeuta. Všeobecne platí, že v priebehu proteínovej diéty MEDIDIET® stačí sa vážiť 1 x týždenne.
Počas 10 dní, ktoré predchádzajú menštruácii, dochádza u niektorých žien k zadržiavaniu vody v organizme a tvorbe „opuchov“. Tento jav môže na niekoľko dní maskovať dosiahnutú redukciu telesnej hmotnosti. Zdanlivo nižší úbytok hmotnosti posudzovaný v tomto období sa ukáže byť úplne štandardným a dostatočným ihneď potom, kedy u ženy zmizne hormonálne podmienené zadržiavanie vody v organizme a kedy taktiež zmiznú aj jej pseudo opuchy.
V prípade potreby môžete zadržiavanie vody v organizme výrazne obmedziť nasadením vhodného výživového doplnku, konkrétneMEDIDIET® DRAINER.

 

NAJČASTEJŠIE CHYBY V PRVEJ FÁZE

 • Nedodržanie pomeru medzi sladkými a slanými príchuťami.
 • Nedostatočný prísun instantných bielkovín kvôli pocitu nasýtenia ( „stačili mi len tri vrecúška za deň a nebol som hladný!“).
 • Zavedenie nevhodných tyčiniek do jedálnička (v 1. fáze možno konzumovať iba tyčinky vhodné do 1. fázy).
 • Nedodržiavanie pitného režimu (v prvej fáze je potrebné vypiť aspoň 2 l tekutín denne).
 • Prisladzovanie nápojov cukrom alebo medom (je potrebné používať stéviu, aspartam či iné náhradné sladidlo).
 • Nedôslednosť v užívaní minerálov (draslík, horčík) a ďalších dôležitých látok v podobe výživových doplnkov MEDIDIET® a tým vznikajúce problémy (kŕče v lýtkach, bolesti vo svaloch, atď.).
 • Konzumácia alkoholu (v prvej fáze je potrebná úplná abstinencia, 1 pohárik kvalitného vína je povolený až od 3. fázy!).

SUMMARY 1.FÁZA

Je to jednoduché: 1. fáza sa dá pre väčšinu pacientov charakterizovať takto:

 • 4 proteínové prípravky MEDIDIET® (2 sladké + 2 slané, ak tyčinku, potom vhodnú do prvej fázy) plus
 • povolené druhy zeleniny v neobmedzenom množstve (1 x za deň ochutené polievkovou lyžicou kvalitného rastlinného oleja) plus
 • veľa tekutín (aspoň 2 litre denne) plus
 • výživové doplnky MEDIDIET® podľa predpisu vášho terapeuta

A ČO NASLEDUJE PO PRVEJ FÁZE?

Po 1. fáze nasleduje povinne fáza číslo 2, , ktorá musí trvať bezpodmienečne 2 x dlhšie, ako fáza 1.

Opis 1. fáza na stiahnutie   1. FÁZA (PDF)

Návod na prípravu instantných jedál ( vrecúšok ) na stiahnutie (PDF)