Chudnutie s MEDIDIET Štyri fázy proteínovej diéty MEDIDIET Tretia fáza proteínovej diéty MEDIDIET

Tretia fáza proteínovej diéty MEDIDIET

POZVOĽNÝ NÁVRAT K  SACHARIDOM, TEDA 2 PROTEÍNOVÉ JEDLÁ MEDIDIET® + 2 PRAVÉ JEDLÁ, Z KTORÝCH JEDNO JE UŽ S PRÍLOHOU /ZEMIAKY, RYŽA, PLÁTOK CELOZRNNÉHO CHLEBA, ATP./ + ZELENINA Z ROZŠÍŘENÉHO ZOZNAMU + 1 KS OVOCIA.
INDIKÁCIE: POKRAČUJÚCA FÁZA PO FÁZE 2 ALEBO „PRECHODNÉ ŠTÁDIUM“ V PRÍPADE NUTNOSTI DOČASNE A BEZPEČNE PRERUŠIŤ DIÉTNY PROGRAM (DOVOLENKA, SLUŽOBNÁ CESTA, A POD) ALEBO ÚVODNÁ FÁZA REDUKČNÉHO PROGRAMU (U VEĽMI MALÝCH REDUKCIÍ ALEBO U PACIENTOV S CHRONICKÝM OCHORENÍM, U KTORÝCH JE POTREBNÁ URČITÁ DÁVKA OPATRNOSTI).

 • Ide o povinnú etapu, ktorá nastupuje po prvých dvoch fázach aktívneho chudnutia. Predchádza návratu k pestrej a hlavne normokalorickej strave.
 • Fáza číslo 3 môže byť tiež nasadená ako intermezzo medzi dve fázy chudnutia.
 • Fáza číslo 3 umožňuje návrat k  k rozmanitej strave a súčasne „otestuje“ vašu toleranciu vo vzťahu k sacharidom, lebo práve v jej priebehu sa k ich používaniu postupne vrátite v podobe zavedenia „škrobovín“ teda potravín s  vyšším obsahom sacharidov (zemiaky, ryža, celozrnné pečivo, ovocie, atď.).
 • V porovnaní s predchádzajúcou fázou by fáza číslo 3 mala opäť trvať najmenej dvakrát tak dlho.

JO-JO EFEKT

Podstatu jo-jo efektu veľakrát chybne chápu nielen pacienti, ale aj výživoví poradcovia. Ide pri ňom o to, že organizmus, ktorý bol dlhší čas „o hlade“ (napríklad v priebehu bielkovinovej diéty), má v v prípade príliš rýchleho návratu k sacharidom, sklon prednostne si vytvárať nové zásobné tukové tkanivo. Robí tak paradoxne ešte skôr, než si doplní bližší zdroj energie, teda vlastnú svalovinu.

Týmto mechanizmom sa u „večných diétarov“ neustále zvyšuje percento tukového tkaniva v organizme a paralelne sa znižuje jeho „ochota“ sa ho zbavovať v rámci akéhokoľvek typu redukčnej diéty. Postupne sa tak u nich rozvíja tzv. syndróm metabolickej rezistencie, čiže metabolickej „lenivosti a neochoty“, so všetkými dôsledkami, aké to má na ich zdravie.… Ocitajú sa tak v predsieni pred vstupom do sveta cukrovky, dny a chronických kardiovaskulárnych ochorení.

Vyvarovať sa vzniku jo-jo efektu v praxi znamená najmä vracať sa k  normálnemu stravovaniu postupne, tj. starostlivo a dostatočne dlho dodržiavať pokyny uvedené v popise 3. fázy (= postupný návrat k sacharidom*).

* Náhly prísun sacharidov bezprostredne po ukončení prvej alebo druhej fázy vyvolá prudkú sekréciu inzulínu, ktorý podporí proces vytvárania nových tukových rezerv, čím obráti metabolizmus nastavený na redukciu tukového tkaniva presne opačne. Inzulín má totiž v organizme dvojaký účinok: a) hypoglykemický = zvyšuje použitie tkanivovej glukózy, b) antilipolytický = aktívne brzdí uvoľňovanie rezervnej energie zo zásobného tukového tkaniva).

 

PRÍKLAD TYPICKÉHO DŇA 3. FÁZY PROTEÍNOVEJ DIÉTY MEDIDIET®

RAŇAJKY

nesladený nápoj (voda, slabší čierny čaj, bylinkový čaj, slabšia káva alebo iná kávovinová zmes), na sladenie je možné použiť stéviu alebo náhradné („umelé“) sladidlá

1 proteínové jedlo MEDIDIET®

DESIATA

1 ks ovocie ALEBO 1 nízkotučný jogurt

OBED

1 „pravé“ jedlo z rozšíreného zoznamu, ktorý je uvedený ďalej
Povolené druhy zeleniny z rozšíreného zoznamu, ktorý je uvedený ďalej

OLOVRANT

veľký pohár minerálnej vody alebo slabšieho čaju
1 proteínová tyčinka (či iné jedlo) MEDIDIET®

VEČERA

1 pravé jedlo z 2. fázy + povolená príloha*

*príklady povolených príloh: kopček ryže alebo strukovín ALEBO 2 ks zemiakov ALEBO 2 plátky celozrnného chleba.

Dôležité upozornenieObed možno zameniť s večerou, teda napoludnie si môžete dať pravé jedlo s prílohou a večer len so zeleninou alebo naopak. Možno to aj ľubovoľne striedať.

 

POVOLENÉ DRUHY ZELENINY – ROZŠÍRENIE ZÁKLADNÉHO ZOZNAMU

Druhy zeleniny, ktoré je možné konzumovať od 3. fázy programu bielkovinovej diéty MEDIDIET® v neobmedzenom množstve (ak nie je v zátvorke uvedené inak):

 • Paradajky (max. 2 ks denne)
 • Cibuľa, cesnak
 • Paprika (max. 1 ks denne)
 • Kaleráb (max. 1 ks denne)
 • Olivy (max. 5 ks za deň do šalátu)
 • Semienka (tekvicové, slnečnicové, atď), max. 1 kávovú lyžičku denne na dochutenie šalátu

POVOLENÉ DRUHY ŽIVOČÍŠNYCH A RASTLINNÝCH BIELKOVÍN – ROZŠÍRENIE ZÁKLADNÉHO ZOZNAMU

Druhy živočíšnych a rastlinných bielkovín, ktoré je možno konzumovať od 3. fázy programu bielkovinovej diéty MEDIDIET® (jedna porcia s hmotnosťou 150 g, ak nie je v zátvorke uvedené inak):

 • 2 ks BIO vajcia (natvrdo alebo namäkko)
 • Steak z lososa (100 g)
 • Steak z tuniaka (100 g)
 • Šťuka
 • Kapor
 • Morské plody

 

TYČINKY, ALKOHOL, OVOCIE A JOGURTY...…

Proteínové tyčinky MEDIDIET® sa v tretej fáze môžu už konzumovať pravidelne (avšak maximálne 1 tyčinka denne) ako náhrada jedného proteínového jedla MEDIDIET®

2 dcl kvalitného vína nebo malé pivo, vždy zásadne s jedlom, možno v tretej fáze tolerovať avšak maximálne 2 x týždenne. Tvrdý alkohol do diéty nepatrí.

Ak Vaša redukcia prebiehala úplne hladko a „podľa plánu“, potom si môžete v tretej fáze dovoliť na dopoludňajšiu desiatu 1 ks ovocia(alebo ekvivalent jedného kusu, napríklad jeden plátok melóna, 5 záhradných jahôd, atď.) ALEBO 1 nízkotučný jogurt.

 

NAJČASTEJŠIE CHYBY V TRETEJ FÁZE

 • Pod slovom „prílohy“ si nemožno predstavovať napríklad knedle, ktoré musia z jedálnička zmiznúť raz a navždy. To isté platí pre takmer všetky jedlá typicke pre našu kuchyňu.
 • Pod slovom „sacharidy“ alebo „cukry“ si nemožno predstavovať kockový cukor, dezerty, zmrzlinu ani čokoládu, ktoré musia z jedálnička takisto vymiznúť (proteínové sladkosti MEDIDIET® sú samozrejme v poriadku!).
 • Rovnako biele pečivo musí byť trvalo nahradené celozrnným a tmavým.
 • Nedodržiavanie pokynov každodennej fyzickej aktivite (bicykel, beh, plávanie, cvičenie).
 • Nedodržiavanie pokynov potrebnej pravidelnej stravy 4 x denne. 

 

SUMMARY 3.FÁZY

Je to jednoduché: 3. fáza sa dá pre väčšinu pacientov charakterizovať takto:

2 proteínové prípravky MEDIDIET® (už bez nutnosti dodržiavať porciu sladké/slané 1: 1) plus
2 pravé jedlá zo zoznamu (jedno bohatšie s prílohou, jedno chudobnejšie z 2. fázy) plus povolené druhy zeleniny z rozšíreného zoznamu (1 x za deň ochutené polievkovou lyžicou kvalitného rastlinného oleja) 1 ks ovocia alebo nízkotučný jogurt na dopoludňajšiu desiatu plus
veľa tekutín (aspoň 1,5 litru denne) plus
výživové doplnky MEDIDIET® podľa predpisu Vášho terapeuta (zvyčajne v polovičnej dávke oproti 1., respektíve 2. fáze)

 

A čo nasleduje po 3. FÁZE?

 Po 3. fáze nasleduje povinne fáza číslo 4, ktorá má byť dodržiavaná trvalo.

Opis 3. fáza na stiahnutie 3. FÁZA (PDF)