Chudnutie s MEDIDIET Štyri fázy proteínovej diéty MEDIDIET

Štyri fázy proteínovej diéty MEDIDIET

Niekoľko desaťročí lekárskej praxe potvrdilo optimálny klinický efekt bielkovinovej diéty, ak je rozdelená do štyroch po sebe nasledujúcich fáz, ktorými musí každý pacient bezpodmienečne prejsť.

V klasickom protokole pozostáva zo štyroch za sebou nasledujúcich etáp, z ktorých každá nasledujúca má oproti tej predchádzajúcej trvať dvakrát dlhšie. Nižšie je pre ilustráciu uvedený schematický opis jednotlivých fáz (terapeut sa môže od uvedeného postupu odchýliť).

 

1. FÁZA

NAHRADENIE 4 PRAVÝCH JEDÁL 4 PROTEÍNOVÝMI JEDLAMI MEDIDIET® + POVOLENÁ ZELENINA .
ZVYČAJNÁ RÝCHLOSŤ CHUDNUTIA U INAK ZDRAVÝCH JEDINCOV: 5 - 7 KG ZA MESIAC.

Spočíva v úplnej náhrade „pravých“ jedál instantnými bielkovinovými prípravkami MEDIDIET®, pričom je potrebné dodržiavať pomer 50:50 medzi slanými a sladkými príchuťami, ku ktorým sa povinne konzumujú povolené druhy zeleniny (niektoré v neobmedzenom množstve). Všetky „sladké“ potraviny (potraviny (s výnimkou sladkých príchutí instantných proteínových jedál MEDIDIET®) sú striktne zakázané (vrátane ovocia a nepovolených druhov zeleniny s vysokým obsahom sacharidov). K navodeniu tzv. ketózy je potrebné organizmu dodať bielkoviny v dostatočnom množstve (cca 90 g za deň).

Zaistí rýchly úbytok nadbytočných kilogramov, pričom redukcia hmotnosti ide predovšetkým na úkor tukového tkaniva (objektivizuje sa meraním na bioimpedančnej váhe). Dĺžku prvej fázy zásadne určuje terapeut.

*V ponuke prípravkov MEDIDIET sú zastúpené aj tzv. prvofázové tyčinky. Tie je možné konzumovať aj v priebehu striktnej prvej fázy.

Viac o prvej fáze

2. FÁZA

NÁVRAT K JEDNÉMU „PRAVÉMU“ JEDLU BOHATÉMU NA BIELKOVINY, TEDA 3 PROTEÍNOVÉ JEDLÁ MEDIDIET® + POVOLENÁ ZELENINA + 1 PRAVÉ JEDLO ZO ZOZNAMU.
ZVYČAJNÁ RÝCHLOSŤ CHUDNUTIA U INAK ZDRAVÝCH PACIENTOV: 3 - 5 KG ZA MESIAC

Povinne nasleduje po fáze č. 1. Váš terapeut môže s prihliadnutím na váš spôsob života či zdravotný stav, odporučiť zahájenie redukčnej kúry hneď fázou č. 2 (teda bez predchádzajúcej fázy 1). Individuálne ju prispôsobí vášmu životnému štýlu a zdravotnému stavu. Táto menej náročná fáza potom môže trvať dlhodobo (aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov). V podstate ide o pokračovanie bielkovinovej diéty z 1. fázy s tým rozdielom, že je jedno bielkovinové jedlo MEDIDIET® nahradeném jedným „pravým“ hlavným jedlom s vysokým obsahom bielkovín a minimálnym obsahom tukov (napríklad chudé hydinové mäso bez kože, netučné ryby, tofu, morské plody). Od druhej polovice fázy č. 2. môže byť jedno sladké instantné jedlo nahradené proteínovou tyčinkou* MEDIDIET®.

Viac o druhej fáze

3. FÁZA

POZVOĽNÝ NÁVRAT K SACHARIDOM, TEDA 2 PROTEÍNOVÉ JEDLÁ MEDIDIET® + POVOLENÁ ZELENINA + 2 PRAVÉ JEDLÁ, Z KTORÝCH JEDNO JE UŽ S PRÍLOHOU /ZEMIAKY, RYŽA, PLÁTOK CELOZRNNÉHO CHLEBA, ATĎ/).
ZVYČAJNÁ RÝCHLOSŤ CHUDNUTIA U INAK ZDRAVÝCH PACIENTOV: 1-2 KG ZA MESIAC

Opäť trvá dvojnásobne dlhú dobu oproti fáze č. 2, po ktorej povinne nasleduje. Jej cieľom je naďalej dodržiavať veľmi obmedzený prísun tukov a klienta postupne navykať na pozvoľný návrat zložených sacharidov do jedálnička (teda nie vo forme rafinovaného cukru, ale v podobe potravín, ktoré sacharidy obsahujú, najmä tzv. „škrobovín“ /zemiaky, ryža, strukoviny/, sladších druhov zeleniny či ovocia). Môže trvať aj mnoho mesiacov. Povolené sú už 2„pravé“ hlavné jedlá s vysokým obsahom bielkovín a minimálnym obsahom tukov. Jej možnou modifikáciou je zavedenie „pravých“ raňajok a jedného „pravého“ hlavného jedla. Prílohy aj potraviny s obsahom sacharidov zavádzame do jedálnička veľmi opatrne (napr. 2 ks menších zemiakov k jednému z dvoch hlavných jedál ALEBO jeden kus celozrnného pečiva za deň ALEBO 1ks ovocia denne ako dezert). V tejto fáze už môže byť jedno sladké instantné jedlo nahradené akúkoľvek proteínovou tyčinkou MEDIDIET®. V tejto fáze tiež zavádzame do týždenného programu klienta pravidelný pohyb (aspoň 2 – 3 x týždenne!).

Viac o tretej fáze

4. FÁZA

VYVÁŽENÁ STRAVA NA ZÁKLADE NOVÝCH STRAVOVACÍCH NÁVYKOV, TEDA 1 PROTEÍNOVÉ JEDLO MEDIDIET® + 3 PRAVÁ JEDLÁ + VŠETKA ZELENINA + OVOCIE DENNE
ZVYČAJNÁ RÝCHLOSŤ CHUDNUTIA U INAK ZDRAVÝCH PACIENTOV: 0 KG ZA MESIAC.

Pacient už žije v podstate zdravo. Neprejedá sa, je pravidelne 3 – 4 x denne, neje na noc, definitívne sa vzdal konzumácie pre organizmus bezcenných, toxických či návykových látok (nasýtené tuky, rafinovaný cukor, chemicky upravované potraviny, tvrdý alkohol). Dáva prednosť biopotravinám rovnako ako celozrnnému pečivu, nefajčí, kvalitný alkohol užíva veľmi striedmo a zásadne s jedlom. Potraviny čo najmenej ničí varením pri vysokých teplotách . Pred tým, než si čokoľvek dá do úst, si kladie otázku: Je to môjmu organizmu na niečo dobré? Tento životný štýl mu musí byť príjemný a on sa pri tom musí cítiť dobre. V štvrtej fáze je vhodné konzumovať instantné bielkoviny už len v množstve 1-2 proteínových jedál denne (vrátane tyčinky), zvyčajne ide o proteínové raňajky a prípadne o olovrant. Ak je to nutné, je už možné mierne sladiť medom alebo trstinovým cukrom.

Štvrtá fáza je tak de facto doživotným programom pre pacientov, ktorí mali v minulosti problém s nadváhou alebo obezitou.

viac o štvrtej fáze