Chudnutie s MEDIDIET

Chudnutie s MEDIDIET

Úvaha, ktorá stála pri zrode bielkovinových diét bola jasná: Ako docieliť, aby organizmus chudol prednostne na úkor zásobného tuku a ponechal bielkoviny z vlastného svalového tkaniva ako metabolicky bližší zdroj zásobnej energie. A ide to vôbec?

Úlohu zvládol Dr. Blackburn (neskorší profesor na Harvarde v USA), ktorý v roku 1973 formuloval protokol Protein Sparing Modified Fast („modifikovaný pôst šetriaci bielkoviny“), čím bol položený základ tzv. ketogénnych diét.

Prísunom dostatočného množstva kvalitných bielkovín za súčasného obmedzenia sacharidov sa organizmus úplne prirodzenou cestou dostáva do tzv. ketózy* (odtiaľ označenie bielkovinových diét ako „ketogénna“) a následne redukuje telesnú hmotnosť prevažne na úkor tukového tkaniva, čo je objektivizovateľné meraním na bioimpedančnej váhe. Genialita Blackburna bola v jednoduchosti riešenia. Organizmus dostane hyperproteínovú a prísne nízkokalorickú stravu s dostatkom zeleniny a tým sa dostane do stavu pôstu bez pocitu hladu. Ide teda o hladovku bez vedomia pacienta.

Oproti nízkoenergetickým diétam tu dochádza k zmene poradia mobilizácie energetických rezerv: sacharidy (glykogén) - mastné kyseliny (tukové tkanivo) - bielkoviny (svalové tkanivo).

Tento vskutku revolučný spôsob chudnutia však má svoje indikácie aj kontraindikácie, ktoré treba bezpodmienečne dodržiavať. Vedľa nadváhy a obezity, sú hlavnými indikáciami bielkovinovej diéty vysoká hladina krvných tukov (s vynikajúcimi výsledkami na znižovanie hladiny cholesterolu a triacylglycerolov), vysoký krvný tlak, cukrovka II. typu (liečená diétou alebo liekmi, nie tá, kedy si pacient „pichá“ inzulín) a ďalšie.

KUMULATÍVNY EFEKT HYPERPROTEÍNOVEJ STRAVY ALEBO CHUDNUTIE V ŠTYROCH FAZÁCH

Z hľadiska programu MEDIDIET® ide o klasickú nízkokalorickú diétu so zvýšeným obsahom bielkovín a zníženým obsahom sacharidov a tukov.

Z hľadiska jedného prípravku MEDIDIET® ako celku, ktorý počíta s nahradením niekoľkých denných jedál proteínovými prípravkami, sa z metódy stáva klasická ketogénna* diéta, počas ktorej pacient redukuje prednostne na úkor vlastného tukového tkaniva a celý proces začína fungovať ako „proteín** sparing modified fast***“

Rozdiel medzi bežnou nízkoenergetickou diétou a diétou proteínovou z pohľadu zastúpenia jednotlivých živín

graf

Z tohto jednoduchého grafu vyplýva hneď niekoľko zásadných poznatkov:

  • Proteínová diéta MEDIDIET® nie je bezsacharidová.
  • Proteínová diéta MEDIDIET® sa podobá diéte beztukovej.
  • Proteínová diéta MEDIDIET® nemožno nahradiť prípravkami z bežných nízkoenergetických diét ani proteínmi určenými pre body building.
  • Proteínová diéta MEDIDIET® funguje ako ketogénna len pri dodržaní pomerového zastúpenia jednotlivých živín, t.j. pri zvýšenom prísune bielkovín a zníženom prísune sacharidov a tukov.

Štyri fázy proteínovej diéty MEDIDIET®